Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat stan?

 
Přespěte v klidu a suchu, ať už jste kdekoli.
 
 

 

 
Výběr stanu závisí především na tom, jak jej budete používat a kolik lidí se do něj potřebuje ukrýt. V čem je třeba mít jasno a jak se podle toho při nákupu rozhodovat?
 
 
 
 

Rozdělení dle použití

 
Na základě použití se u stanů rozlišují tři základní kategorie:
 

Turistické stany

Klíčovými parametry jsou u těchto stanů skladnost, jednoduchost postavení a poměr cena/výkon. Obecně jsou vhodné do méně náročných podmínek, naleznete zde modely vhodné pro treking, vodáctví či běžné kempování. Vhodné jsou také pro použití na festivalech. Postačí většině lidí, kteří stanují jen občas a v mírných podmínkách.
 
 

Rodinné stany

Stany v této kategorii jsou nejméně skladné, s ohledem na jejich použití to však není na škodu, jelikož se počítá s tím, že budou přepravovány autem. Výhodou jejich velkých rozměrů je pohodlí a často bývá možné se v nich i postavit. Poskytují prostor pro spaní minimálně čtyřem osobám, povětšinou ve dvou či více oddělených ložnicích. Mají také prostorné předsíně, proto se v nich dá pohodlně trávit čas například za deštivého počasí. Mnohdy jde téměř o náhradu chatky.
 
 

Expediční stany

Nároční uživatelé vybírají v této třídě, která je určena pro ty nejnáročnější podmínky, například vysokohorskou turistiku. Vhodné jsou do každého počasí, zároveň mají pevné konstrukce vyrobené z lehkých, avšak tuhých materiálů. Vydrží tak i silné poryvy větru, zároveň jsou však relativně skladné a snadno rozložitelné. Jejich cena bývá velmi vysoká, nicméně do extrémních podmínek se investice vyplatí.
 
 
Stany pak mohou být jednoplášťové nebo dvouplášťové.
 
 
 
 
 

Rozdělení dle konstrukce

 

Kopulový stan

Nejběžnější konstrukce se čtvercovým půdorysem využívá dvojice či trojice prutů, které se protínají v nejvyšším bodě stanu. Tvarem tak připomínají iglú, někdy je doplněna ještě další tyč podpírající předsíňku. Výhodou konstrukce je pevnost a dobré využití vnitřního prostoru. Expediční kopulové stany mají více bodů protnutí, díky čemuž mají ještě lepší stabilitu.
 
 

Tunelový stan

Stany s obdélníkovým půdorysem jsou obvykle nižší, podlouhlé a mají zkosené konce. Tato konstrukce nejlépe využívá vnitřní plochu stanu, má však nižší pevnost a vždy vyžaduje ukotvení. Výhodou je jednoduchost postavení a nižší hmotnost.
 
 

Klasický „áčkový“ stan

Dnes již poměrně vzácný typ konstrukce využívá dvojici tyčí, jež podpírají dva vrcholy stanu. Zbytek plachty se vypíná pomocí lanek a kotev (bez ukotvení stan nelze postavit). Nedostatkem je u nich horší odolnost vůči dešti, jelikož velké plochy bočních stěn se pod tíhou vody prověšují.
 
 
      
 
 

Na co se zaměřit?

 
Podstatnou část výběru vyřešíte tím, že si zodpovíte několik základních otázek. Určete si, kolik dní v roce v něm strávíte, jestli jej budete přenášet či převážet, jak často jej budete stavět a skládat, do jakých podmínek se s ním budete vydávat a v kolika lidech. Jakmile budete mít jasno, můžete se již zaměřit na konkrétní parametry, jako jsou hmotnost, velikost, použité materiály, funkce a systém skládání/rozkládání. 
 
 
 

Parametry

Pokud budete stan často přenášet, zaměřte se na hmotnost. Při náročných túrách mohou i stovky gramů znamenat velký rozdíl. Neméně důležité jsou rozměry, a to jak ve složeném, tak i rozloženém stavu. V prvním případě berte ohled na to, jak budete stan přenášet (v ruce, připnutý na batohu či jinak), ve druhém, kde jej budete rozkládat. Při vysokohorských expedicích je velikost rozloženého stanu důležitá kvůli mnohdy stísněným prostorům pro kempování. 
 
Pozornost věnujte i vnitřnímu prostoru, kromě výšky dbejte také na množství dalších věcí, které hodláte přepravovat. Tento parametr ovlivňuje i pohodlí, například jestli se ve stanu můžete pohodlně postavit, zda musíte mít všechny věci přímo ve stanu nebo je můžete nechat v předsíňce a podobně. Klíčovým parametrem je také počet osob, jenž bývá u stanu vždy uveden. Někdy nejde o konkrétní číslo, nýbrž rozmezí dvou. Nižší počet osob se v takovém stanu vyspí pohodlně i s věcmi, vyšší již spíše nouzově.
 
 
 

Kvalita stanu

Základním konstrukčním prvkem stanu jsou pruty. U kvalitních stanů bývají vyhotoveny z duralu, což je slitina hliníku a dalších přísad, díky čemuž má nízkou hmotnost, a přitom je pružná a odolná. Výrobci na tyčky těch nejlepších stanů využívají i různé další kompozitní materiály, jejich cena ovšem bývá značně vysoká. Naopak levné stany využívají laminátové pruty, které se při dlouhodobém namáhání mohou lámat. Kompromisem jsou tzv. durawrapové tyčky, což jsou vlastně laminátové pruty potažené fólií, jež zamezuje tomu, aby se prut při zlomení roztřepil.
 
Rizikové místo pro případný průnik vody jsou švy. Zaměřte se proto na kvalitu jejich provedení. Švy by také měly být impregnovány či jinak ošetřeny, někdy jsou lepené. 
Některé stany jsou vyrobeny z materiálů odolných proti ohni. To přijde vhod především v podmínkách, kde si například neohřejete jídlo či vodu jinde než uvnitř stanu. 
 
Pro většinu lidí je ovšem důležitější odolnost proti vodě, která se udává jako vodní sloupec v milimetrech. Údaj znamená, jaký vodní sloupec dokáže tkanina zachytit. Pro voděodolnost je však klíčový také správný postup stavění a to zejména vypnutí všech bočních stěn.
 
 
 

Funkce stanu

Přestože je stan větraný natolik, aby v něm byl neustálý přísun čerstvého vzduchu, existují určité vlastnosti, jež proudění vzduchu zlepší. Výhodu v tomto mají stany se dvěma vstupy, kdy lze kombinací velkého a malého otvoru vytvořit průvan. Stan se neobejde bez malé síťky v horní části stanu, kterou odchází vydýchaný vzduch ven. Stany do zimních podmínek by okolo sebe měly mít tzv. sněhový límec, jenž zabrání tomu, aby se do prostoru mezi plachtami dostával sníh.
 
Podstatná je také prodyšnost konstrukce a barva stanu – světlý stan bude lépe odrážet sluneční svit než tmavý a jeho vnitřek se tím bude méně zahřívat. Důležitá je také přítomnost moskytiéry, tedy sítě, která umožní otevřené vstupní otvory zakrýt, aby do stanu nenalétal hmyz.
 
Větší stany mohou poskytovat více ložnic. Obvykle je uprostřed nich umístěna předsíň se vstupy do jednotlivých ložnic, alternativně mohou být ložnice vedle sebe se vstupem z jedné velké předsíně, což snižuje míru soukromí v jednotlivých částech. 
Stany mohou být vybaveny jedním nebo více vstupy. Výhodou více vstupů je zmíněná možnost účinnějšího větrání, u stanů, kde se ke vstupům leží bokem, také možnost vylézt bez přelézání spolunocležníků. Při větrných podmínkách, například v horách, je tato vlastnost také užitečná v tom, že jeden vstup lze nasměrovat do závětří. U rodinných stanů mohou být vstupy navíc kryté stříškou, která tak zvětšuje prostor chráněný před deštěm i sluncem.
 
Důležitým parametrem jsou úložné prostory. Ty by rozhodně měly být větší u stanu určeného pro zimní použití při expedicích než u letního stanu na festival. Vždy si ale ujasněte, kolik přibližně věcí s sebou se stanem vozíte. Jako úložiště zavazadel mohou posloužit předsíně, pozor ovšem na jejich velikost, některé sotva pojmou menší batoh. Zaměřte se také na různé kapsy a sítě ve vnitřním prostoru, obzvlášť užitečná je síť nad hlavami spících, kde věci ihned vidíte. Šikovné je také poutko pro uchycení svítilny.

Cena

 
I to, kolik do stanu chcete investovat, vám zužuje výběr. Vyhněte se supermarketovým stanům v cenách stokorun, s prvním deštěm se změní v bazén a pruty ani plachty mnoho nevydrží. Na dostupnost náhradních dílů také můžete zapomenout.
Kvalitní turistický stan dle velikosti a vybavenosti pořídíte za zhruba 1500–4000 Kč, rodinné stany se pohybují mezi 4000–8000 Kč a expediční stany z vysoce kvalitních odlehčených materiálů přijdou na 10 000 Kč a více.
V ideálním případě nakupujte u prodejce, který vám stan předvede, dbejte také na to, jestli výrobce poskytuje náhradní díly.
 
 
 
 

Údržba

 
Po každém kempování je stan potřeba očistit a v případě, že zmokl, také řádně vysušit. Snažte se být k prutům i dalším součástem v rámci možností šetrní, při stavění také dbejte na to, aby se na zemi nenacházelo například něco ostrého, co by mohlo vytvořit díru do podlážky. Po sezóně stan očistěte důkladně, v případě většího znečištění i za použití čisticích prostředků, naimpregnujte také vnější plochy pro lepší odolnost proti vodě.
 
Někteří výrobci vám ke stanu přibalí také opravnou sadu, která zejména na delší a náročnější pobyty představuje naprostou nutnost. Obsahovat by měla minimálně záplaty na plachtu a podlážku, pevnou izolepu pro nouzové slepení prutů a jehlu a nit pro opravu švů.