Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Stany

Jak vybrat stan?

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, jednotlivé modely se od sebe dost liší. A to nejen velikostí, ma­ximální kapacitou nocležníků, ale hlavně kvalitou zpracování, tuhostí konstrukce, odolností použitých materiálů a vá­hou.

 

Rychlé odkazy:

 

Kategorie stanů

Stany můžeme rozdělit do tří základních kategorií. Expediční, rodinné a turistické. Do kategorie expedičních stanů patří nejodolnější stany určené především pro vysokohorskou turistiku. Rodinné stany mají obvykle velký rozměr a jsou určené pro rodinné kempování. K turistickým stanům patří především stany pro kempink, pro vodáky, nebo pro lehčí treking.

 

Rozdělení podle typu nebo tvaru konstrukce

Klasická áčka z bavlněných nebo lněných textilií jsou dnes již minulostí. 

Nejrozšířenější stany jsou kopule, jejichž předností je jistá míra samonosnosti, u některých absolutní. Tento typ stanu je pevný a stabilní. Pokud je vybaven více než dvěma pruty, přispívá to pouze k jeho stabilitě. Oproti áčku podstatně lépe využívají vnitřní prostor.

Opomíjeným, zato v zahraničí nejrozšířenějším typem stanu jsou tunely a to právě kvůli nejlépe zužitkovanému vnitřnímu prostoru. Snadno a velice rychle se staví, ale je třeba kotvit k zemi.

 

Počet osob

Počítejte, že jedna osoba zabere minimálně 55 až 60 cm na šířku a stan by měl být nejméně o 25 cm delší než výška postavy. Výrobce udává počet průměrně velkých osob, které tam mohou přespat. Během používání jde spíše o to, abyste si pohlídali dostatečné rozměry stanu, vůči vašim tělesným rozměrům. Pozor také na sklon stěn, protože i při dostatečné délce podlážky a šikmých stěnách se může stát, že budete mít problém s velikostí. Je třeba také odhadnout použití a předpokládané vnější podmínky. Člověk se zimní výbavou zabere mnohem více místa než v létě. Je třeba také vzít v úvahu zda je stan vybaven předsíňkou, která umožní uskladnění věcí a zlepší využití vnitřního prostoru. Počet osob také ovlivňuje vnitřní klima ve stanu, kde pak dochází ke zvýšené kondenzaci lidmi vydýchané a i vypařované zemní vlhkosti.

 

Váha stanu

Váha je až to poslední kritérium při rozhodování, v dané váhové kategorii. Až naleznete dva vlastnostmi stejné stany, pak se dá přemýšlet nad rozdílnou váhou. U nás je rozšířeným nešvarem nejdříve porovnávat váhu, bez srovnání s provedením konstrukce a použitými materiály, o ceně už ani nemluvě. Nejnižší hmotnost je možná u špičkových a drahých stanů, či naopak levných a málo odolných. Horní hranice hmotnosti je dosažena u levných camping stanů a pak u velice odolných expedičních stanů, do opravdu nejnáročnějších klimatických podmínek.

 

Vchody

Co se týče vchodu tak si můžeme vybírat mezi stany s krytým a nekrytým vchodem a jedním a více vchody. Krytý vchod vytváří úložný prostor, umožňuje odvětrávat stan otevřeným vchodem i za deště a v neposlední řadě výrazně zvyšuje komfort „bydlení“ ve stanu při nepřízni počasí. Dva vchody jsou praktické u stanů pro více osob a umožňují účinné větrání (průvan). Ve špatném počasí je příjemnější používat vchod v závětří a v zimě návětrný, který bývá méně zasypán sněhem. Vchody opatřené moskytiérou se staly samozřejmostí a do horkých letních nocí jsou k nezaplacení.

 

Úložné prostory

Úložné prostory jsou velice praktické k uložení ošacení nebo jiného materiálu. Do prostorného stanu se vejdeme i s věcmi, ale často je praktické mít úložné prostory mimo vnitřní stan. Jde především o mokré věci a zablácené boty. Nejjednodušším řešením je apsida vzniklá oddálením tropika od obrysu vnitřního stanu a ukotvená kolíkem. Výrazně více místa poskytuje předsíňka, která vznikne využitím podpěr a prutů, pak je to vhodné místo i pro opatrné vaření.

 

Dvouplášťové versus jednoplášťové stany

Dvouplášťové stany jsou nejpoužívanější koncepcí a lze je také nejvíce doporučit. Jejich nejsilnější stránkou je skutečnost, že dokážou omezit kondenzaci vodních par uvnitř stanu. Dále je třeba odlišit stan dvojitý, který vzniká nejčastěji zavěšením vnitřního stanu na konstrukci a přetažením tropika přes konstrukci. Jednoplášťové stany jsou buď levné výrobky určené pro letní sezónu, nebo moderní (drahé) membránové stany. 

 

Provedení švů a větrání

Švy jsou místem, kudy se do stanu nejsnáze dostane voda, proto má většina stanů švy přelepené nepropustnou páskou která je v tomto ohledu nejjistější. U větrání je důležitým údajem kolik má uvedený stan počet vchodů, dále jejich provedení ( krytí ) a další doplňky jako jsou např. větráčky ve střeše stanu. 

 

Kvalita použitých materiálů

Použité materiály ovlivní funkčnost, hmotnost a samozřejmě i cenu stanu. Pruty konstrukce jsou nejčastěji z laminátu nebo z duralu. Dural je lehčí, pevnější, avšak dražší. Dalším důležitým údajem je hodnota vodního sloupce, kdy v běžných podmínkách postačí hodnoty 1000 – 1500 mm.

 

Vodní sloupec

Důležitým parametrem u stanů je vodní sloupec. Je to číselná hodnota udávající nepromokavost tkaniny. Při hodnotě 2000 mm je tkanina schopna zadržet vodní sloupec o výšce 2 metrů aniž by voda začala prosakovat. 

 

Porovnat stany