Jak vybrat stan?

Vyrazte do přírody a vyměňte postel za stan. Uvidíte, že bude rázem co vyprávět. V tomto rádci si vysvětlíme, jak vybrat stan nejen podle počtu osob, ale také podle konstrukce a dalších mnohdy opomíjených, avšak velmi důležitých parametrů.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 9 min.

Jak vybrat stan podle konstrukce

Plážový

Víte, jak nejlépe přečkáte parné dny? Nerušeným odpočinkem ve stínu u vody. K tomu mějte při ruce plážový stan, který vás ochrání od ostrého slunce. Tyto stany jsou lehké, skladné a snadné na konstrukci. Samozřejmě v nich není možné nocovat, zpravidla nejdou zavřít a jsou velmi malé. Často se jedná o samorozkládací plážový stan.

Plážové stany

Samorozkládací

Samorozkládací stan (také nazývaný jako vyhazovací) je pro všechny nedočkavce, které nebaví dlouhé sestavování. Tyto stany pouze vyhodíte do vzduchu a ony se po dopadu samy postaví. Také jejich složení je poté velmi snadné. Jsou lehké a skladné. Podobně jako v předchozím případě však nabízí méně vnitřního prostoru.

Samorozkládací stany

Rodinný

Jste spíše rekreační výletníci, kteří do kempu dorazí autem a dovolenou si nejvíce užijí na jednom místě? Volte klidně těžší rodinný stan, ve kterém se pohodlně vyspí více osob. Počítejte však s vyšší váhou, velkými rozměry a náročnější konstrukcí.

Rodinné stany

Expediční

Expediční stan vám poskytne přístřeší i v extrémních podmínkách. Nezastaví vás ani sníh, natož silný déšť nebo horský vítr, a vy si tak budete moci naplno vychutnávat všechna dobrodružství. Je odolný, stabilní, lehký a jednoduchý na postavení. To je však vykoupeno také vyšší cenou.

Expediční stany

Turistický

Na všechny vaše výlety s přespáním, vodácké kurzy, cyklistické přejezdy nebo třeba festivalové víkendy oceníte turistické stany. Využijete je od jara do podzimu i v mokrém počasí. Jedná se opět o jednoduchou konstrukci, která je navíc lehká a skladná. Nabízí uvnitř méně prostoru.

Turistické stany

Zvláštní druh velké polní konstrukce je vojenský stan. Vyhledávanou barvou do přírody jsou pak samozřejmě maskáčové stany.

Jaký stan podle jeho tvaru a počtu lidí

Kopule

V českých kempech většinou narazíte na kopulové stany se čtvercovým půdorysem připomínající stan iglú. Tyto stany se dobře skládají, jsou pevné a maximálně využijí vnitřní prostor. Ať už hledáte rodinný nebo expediční stan, kopuli najdete ve všech základních kategoriích. Tento tvar vás tedy nemine, ani pokud hledáte ultralehký stan.

Kopulím se velmi podobají tzv. geodetické stany. Ty jsou obvykle větší a pro postavení potřebují více prutů. Tím získávají větší stabilitu a odolnost.

Tunel

Obdélníkový půdorys je typický pro stan s tunelem, který se na rozdíl od kopule musí vždy kotvit. Hlavní prut určuje poloměr v nejširším bodě, další pruty po stranách slouží k větší stabilitě. U tunelového provedení vás překvapí výborný poměr prostoru ku hmotnosti. Tento typ stanu doporučujeme stavět po větru, kde konstrukce vykazuje maximální stabilitu. Naopak větrné nárazy z boku bude stan snášet hůře.

Áčko

Notoricky známý stan áčko se dnes hodí snad jen pro příležitostné spaní, když nemáte k dispozici žádný jiný, a to z důvodu špatně řešeného vnitřku. Stan postavíte pomocí dvou tyčí, které podpírají dva vrcholy stanu. Zbytek plachty vypnete pomocí lanek a kotev. Při větším dešti se boční stěny prověšují a snadno tak propustí vodu.

Teepee

Na trh pronikl i teepee stan napodobující či přesně kopírující tvar klasického indiánského teepee. Nejedná se přitom pouze o stany pro děti, ale také o plnohodnotné přístřešky pro dospělé. Evidentní výhodou je vysoký strop, ačkoli pouze v jednom či několika málo místech.

Jurta

Někde na pomezí kopulovitých a teepee stanů lze najít jurtové stany, které tvarem napodobují tradiční přístřešky mongolských kočovníků. Bezvadně se hodí pro rodinné kempování kvůli skvělému využití vnitřního prostoru.

Počet lidí

Stan můžete samozřejmě vybírat také podle počtu lidí. To ovlivní nejen celkové rozměry a hmotnost stanu, ale také jeho vnitřní řešení, orientaci úložných prostor jako jsou kapsy apod. a samozřejmě konstrukci jako takovou. V naší nabídce najdete všechny nejčastější možnosti, od stanu pro sólo dobrodruha až po velké skupiny.

Stan pro 1 Stan pro 2 Stan pro 3

Další možnosti

Jak si vybrat stan dle materiálu a zpracování

Plášť

Horní vrstvě stanu se říká plášť. Na výběr máte jednoplášťové nebo dvouplášťové stany, které jsou obvykle vyrobené z polyamidu nebo polyesteru.

  • Polyester a polyuretanová úprava – nejčastější typ vrchní vrstvy, nižší cena, skvělá prodyšnost, vyšší váha a nasákavost
  • Polyester, polyuretanová úprava a silikonový zátěr – dražší stany, vyšší odolnost proti UV záření, nenasákává vlhkost, vyšší váha, menší prodyšnost, bytelné
  • Polyester, polyuretanová úprava, silikonový zátěr a Ripstop látka – nižší hmotnost, vysoká odolnost a pochopitelně i cena, nenasákává vlhkost
  • Nylon, vnější i vnitřní silikonový zátěr a Ripstop látka – nízká hmotnost, ochrana před UV zářením, nenasákavý materiál, hůře prodyšný, vyšší cena, nemožnost podlepení švů

Jednoplášťové stany

  • Občasné použití v mírných podmínkách

  • Nízká hmotnost

  • Jednoduché sestavení

  • Skladnost

  • Hromadění vlhka ve stanu

  • Prodyšnější modely jsou mnohem dražší

Dvouplášťové stany

  • Zamezuje kondenzaci vody uvnitř

  • Dobré vysoušení stanu

  • Vyšší komfort

  • Vyšší hmotnost

  • Náročnější stavba

Více o dvouplášťových stanech

Pokud máte doma dvouplášťový stan, pravděpodobně je jeho vrchní vrstva, tedy tropiko, vyrobena z polyamidu či polyesteru. Díky těmto syntetickým materiálům vám do stanu nebude zatékat.

A pokud bude ještě ošetřen polyuretanovým zátěrem nebo úpravou na bázi silikonu, můžete bez obav vyrazit i do nepříznivého počasí. Silikonové úpravy sice o něco zvýší váhu stanu, s tím ale i jeho odolnost vůči nízkým teplotám. Některé stany můžete pořídit s ripstopovou strukturou. Ta zabrání protržení a dalšímu šíření trhliny.

Vnitřní síň

Ložnice vašeho stanu by měla být hlavně prodyšná. Právě proto se vnitřní vrstvy vyrábí z lehkých síťových materiálů nebo tenké látky. Síťky z nylonu lépe dýchají a jsou lehčí. Oproti tomu látky více izolují a chrání před okolními vlivy. Ložnice se často vyrábí ve žluté a oranžové barvě, která opticky zvětší prostor a krásně ho prosvětlí. A nemusí být jenom jedna. Oblíbenou variantou je právě jeden stan - dvě ložnice. Popřípadě stan s předsíní.

Podlážka

Na podlážce ležíte, sedíte, stojíte a celkově ji zatěžujete více než jakoukoliv jinou část stanu. Proto by měla být maximálně odolná a nepromokavá. K tomu opět skvěle poslouží syntetický materiál z polyesteru nebo polyamidu. Tyto materiály jsou dostatečně odolné a nevytvoří vám ve stanu prosezenou loužičku.

Vedle toho levnější překládané PVC je náchylnější na popraskání, a proto se více hodí na občasné kempování v mírných podmínkách.

Pruty

Před vztyčením stanu musíte obvykle složit pruty, nosné pilíře celé konstrukce. Čím víc prutů, tím bude stan pevnější a stabilnější.

  • Laminátové pruty – patří k levnějším řešením, konstrukce jsou těžší, náchylnější k prasknutí, vhodné pro nenáročné turistické stany
  • Durawrapové pruty – pevnější laminát ošetřený polyuretanovou folií, méně se láme, je pevnější, stále však poměrně těžký
  • Duralové pruty – kvalitnější provedení s nižší hmotností, zato vyšší pevností a odolností, vyskytuje se u dražších turistických a expedičních stanů, tyče snadněji protáhnete tunýlky díky hladkému zpracování
  • Ocelové pruty – provedení pro rodinné stany, vysoká odolnost a životnost, pruty se neohýbají, jsou předtvarované přímo z výroby, nejvyšší hmotnost, nevhodná pro nošení na zádech
  • Skandiové pruty – tyče vyrobené ze slitiny duralu a skandia jsou oproti klasickému duralu pevnější a lehčí, za takový typ si ovšem značně připlatíte, používá se u expedičních modelů

Existuje však i nafukovací stan, který nevyžaduje žádné složité prostrkávání a proplétání prutů. Zkrátka ho nafouknete. Kromě toho je i celé balení výrazně lehčí.

Nafukovací stany

Vodní sloupec

Vodní sloupec stanu udává, jak moc bude váš stan voděodolný. Číselný údaj se měří v milimetrech a čím vyšší číslo, tím lépe materiál odolá průsaku vody, avšak hůře dýchá. O to více byste v takovém případě měli sáhnout po stanu s dobře řešeným odvětráváním.

Často se rozlišuje voděodolnost pláště a podlážky:

Doporučený vodní sloupec pláště

Vodní sloupec (mm) Určeno pro
1 500–2 000 mírné podmínky (vodní kapky s rychlostí do 90 km/h)
2 000–3 000 deštivější podmínky
6 000–10 000 náročné expedice a vysokohorské podmínky

Doporučený vodní sloupec podlážky

Vodní sloupec (mm) Určeno pro
5 000 běžná turistika v ČR
5 000–8 000 deštivější podmínky
8 000–10 000 náročné a extrémní podmínky, případně těžší osoby

Švy

Kvalitní podlepení švů je důležité proto, aby vám do stanu nezatékalo. Právě tato místa jsou totiž nejnáchylnější k průniku vody. Kvalitnější stany seženete v tzv. bezešvé úpravě. Takové provedení maximálně odolá náporům deště.

Kvalitní stan je základ, ale sám o sobě povedené kempování nezajistí. Tipy pro pohodlný pobyt v přírodě nebo v kempu najdete v našem článku Co si vzít pod stan. A znalosti, které se vám rozhodně budou při pobytu v přírodě hodit, si osvěžte na naší stránce Jak nejlépe rozdělat oheň v ohništi.

Stany a výbava

Ve většině stanů dnes najdete moskytiéru, díky které dovnitř pustíte více vzduchu bez dotěrného hmyzu. Kromě plášťů a prutů na vás v balení dále vyskočí kolíky. Nejlepší jsou duralové kolíky se čtvercovým či trojúhelníkovým průřezem. Kulaté profily se totiž snadněji ohnou.

Při výběru dále zohledňujte praktičnost úložného prostoru. Budete mít uvnitř stanu kam uložit telefon nebo brýle? Nachází se v ložnici síťované kapsy? I tyto zdánlivé detaily pro vás mohou být po letech stěžejní. Vždyť nepromokavé úpravy má dnes již většina stanů.

Počet vchodů

Více vchodů znamená lepší odvětrávání, možnost postavení vchodu do závětrné strany a pohodlnější výlez např. během noci, kdy nechcete rušit své spolunocležníky. Stan s jedním vchodem bývá naproti tomu lehčí, tudíž vhodnější pro turistické a expediční modely.

Typ vchodů

Vchody můžeme dále rozdělovat podle provedení na kryté a nekryté. Do nekrytého stanu se dostanete přímo přes první zip a moskytiéru, zatímco do krytého stanu vstupujete přes předsíň či apsidu. Rozdíl mezi apsidou a předsíní je v provedení. Apsida vznikne napnutím tropika před stan, předsíňka má vlastní nosnou konstrukci, tudíž i více místa.

Větrání

Ve stanu s vyšším vodním sloupcem vás sice nebude rušit prosakující voda, zato se vám ale bude možná špatně usínat kvůli vydýchanému vzduchu. Z toho důvodu by měly mít (nejen) tyto nepromokavé stany dobře řešený odvětrávací systém.

Ten kromě dvou vchodů podpoříte speciálními uzavíratelnými ventilačními otvory, kterých může být ve stanu různý počet. Otvory se umisťují do spodní části tropika, na vrchol konstrukce nebo do středu.

  • Ventilační otvory ve spodní části jsou blíže hlavy, proto lépe odvádí vydechovaný vzduch, odvod však není tak efektivní, vlhkost se sráží v horní vrstvě tropika
  • Ventilační otvory v horní části konstrukce nabízí optimální cirkulaci vzduchu na úkor většího úniku tepla

Další výbava na kempování

Spacáky

Karimatky

Svítilny

Impregnace a ochranné přípravky

Outdoorové vařiče

Outdoorové kotlíky

Čelovky

Zahradní židle a křesla

Zahradní stoly

Autostany

Rady na závěr

Jak se o stan správně starat?
  1. Po každém použití stan pečlivě vysušte a zbavte vnitřních nečistot.
  2. Nevkládejte stany do pračky ani sušičky!
  3. Pro odstranění nečistot použijte teplou vodu s mýdlem.
  4. Při stavění stanu dbejte na to, aby se na zemi nenacházelo něco ostrého, co by mohlo vytvořit díru do podlážky.
  5. Pruty a zipy před sezónou promažte silikonovým sprejem.
  6. Po sezóně uložte stan na tmavé, suché a spíše chladnější místo.
  7. Pokud byste stan protrhli, opravte trhlinu záplatou. Pro tyto případy s sebou doporučujeme vozit opravu stanů.
  8. Boty nechávejte ideálně v předsíňce. Drobné nečistoty jako ostrý písek a kamínky by mohly protrhnout podlážku.
  9. Se stanovými pruty pracujte pomalu a opatrně, v opačném případě byste je mohli po čase odřít, a tak oslabit pevnost celé konstrukce.
  10. Stan ponechávejte nejlépe v přítmí, ostré slunce mu nedělá dobře.
Jak veliký stan pořídit?

K tomu, abyste se ve stanu dobře vyspali, budete potřebovat volný prostor široký alespoň 55–60 cm. Stany pro 2 osoby pak vyžadují dvojnásobek, a tak dále.

Zkontrolujte si také délku vybraného stanu. Ta by měla být minimálně o 25 cm delší než výška osoby, která ve stanu bude spát.

Pokud stan není vybaven předsíní, můžete připočítat ještě prostor navíc pro bagáž. Velké rodinné stany ještě počítají s velkou rezervou na výbavu.

Jaký je rozdíl mezi podlepenými a přelepenými švy?

Žádný. Švy jsou vždy zalepené ze spodní strany. Zajímat byste se však měli o konkrétní kvalitu provedení, protože levnější modely mohou i přes přelep prosakovat. Proto si švy před nákupem (či těsně po něm) bedlivě zkontrolujte po celém obvodu stanu.

Další užitečné články

Co vzít pod stan Jak rozdělat oheň